U razgovoru s Marinom Stanušićem, mladim direktorom tvrtke NUNC d.o.o., specijalizirane za proizvodnju i prodaju dizajnerskog namještaja, doznali smo njegova razmišljanja o budućnosti mladih u istočnoj Hrvatskoj.

Ako pogledamo u prošlost, stolarstvo i obrada drveta imaju dugu i bogatu tradiciju u Slavoniji u 19. i 20. stoljeću, što je i logično s obzirom na prirodne resurse regije. Zahvaljujući slavonskom hrastu, poznatom po svojoj kvaliteti i dugovječnosti, stolari i njihovi proizvodi od drveta bili su itekako cijenjeni, ne samo u Hrvatskoj već i izvan njenih granica.

Otvaranjem Hrvatske globalnom tržištu i uvozom povoljnog namještaja pala je potražnja za namještajem proizvedenim u Hrvatskoj, što je dovelo do izumiranja tvrtki i stolarskih zanata. No, postoje sjajni primjeri uspješnih tvrtki koje su se uspješno prilagodile globalizaciji. Jedna od takvih tvrtki je i đakovački NUNC d.o.o.

Otvaranje tvrtke u „novonormalnom“ vremenu

Tvrtka NUNC d.o.o. izuzetno je mlada tvrtka čija priča započinje 2019. godine. Osnovana je kao dio đakovačke Ancona Grupe, a danas djeluje neovisno i samostalno. Tek osnovana, uskoro se susrela s vremenom nepredvidljivosti i administrativnih prepreka uzrokovanih pandemijom virusa COVID-19.

“Tada kao dvadesetjednogodišnjak u ulozi direktora, imao sam jasnu viziju da želim ponuditi naše dizajnerske stolice izvan granica Hrvatske. No, zbog zabrane putovanja i onemogućene prezentacije te povezivanja s poduzetnicima, tvrtka je morala promijeniti čitav koncept. Ni u jednom trenutku nismo gledali s negativne strane, već smo to vrijeme iskoristili za stvaranje jasnih ciljeva i njihovo provođenje. Nakon pandemije, imali smo čvrste temelje tvrtke i nastavili rasti uzlaznom putanjom,” rekao nam je Marin Stanušić.

Nunc_1
Nunc_3

Ljubav prema Slavoniji ostavila je trag u namještaju

Dizajnerski namještaj rađen je od hrvatskog drveta, ponajviše od slavonskog hrasta, no nije samo to poveznica Slavonije i Nunca“Đakovo je manji grad, ovdje sam odrastao i vežu me lijepe uspomene, pomalo nostalgično gledam na lokalnu sredinu. Možda su upravo takvi osjećaji precrtani u naš dizajnerski namještaj, gdje osim materijala, sami nazivi namještaja nose neke karakteristične nazive za ovo govorno područje, primjerice nagrađivanu fotelju ‘Dika’, što u našem slavonskom dijalektu znači ‘ponos’. Također imamo nazive kao što su Taraba, Bolta, Svib i druge, koji također pripadaju slavonskom dijalektu.”.

Odlazak iz Slavonije?

Odlazak iz Slavonije u neki od drugih krajeva Hrvatske ili izvan granica Lijepe naše česta je lokalna tema, no ne i u Marinovom slučaju. “Osobno nisam imao službene ponude za novo radno mjesto niti sam razmišljao o tome, postojao je interes stranih investitora za kupnju tvrtke, no niti u jednom trenutku to nije dolazilo u obzir. Razvijamo Nunc u Slavoniji jer samo tako naša priča može biti usmjerena prema viziji tvrtke. Razvijati se u Slavoniji nije prepreka osvajanju prestižnih nagrada za naše proizvode i u konačnici ostvariti uspjeh. Smatram da moramo svima biti primjer u tome kako nema potrebe za odlaskom, već da se svi snovi mogu ostvariti u domovini.”.

Budućnost mladih

Demografska slika i statistike nikako ne idu u prilog Slavoniji, kao ni Hrvatskoj, no možda s dobrim primjerima iz života mladih poduzetnika stvari počnu poprimati novi izgled. “Nedostatak radne snage u sektoru stolarstva, tekstila i sličnih djelatnosti dakako je problem s kojim se susrećemo, no problemi su sastavni dio poslovanja i s njima se moramo suočiti. Uistinu smo otvoreni za mlade koji nemaju iskustva, a imaju želju naučiti zanat kao što je stolarski. Dajemo maksimalnu podršku i edukaciju, jer cilj nam je razvijati našu tvrtku i zajednicu u kojoj živimo. Smatram da mladi imaju budućnost, no moraju životne prepreke gledati kao priliku, a ne problem. Nunc će uvijek biti tu kao partner kako bi podržao, te educirao mlade ljude da ostanu u Hrvatskoj.“, zaključio je Marin Stanušić.

Tvrtka NUNC d.o.o. primjer je kako se tradicija i suvremeni dizajn mogu uspješno spojiti, a da se ostane vjeran korijenima i regiji u kojoj tvrtka djeluje. Marin Stanušić svojim entuzijazmom i vizijom pokazuje kako je moguće uspjeti i bez napuštanja Slavonije, inspirirajući mlade da prepoznaju i iskoriste prilike koje im se nude.

 

Izvor: Moje Đakovo