Razgovarali smo s mladim poljoprivrednikom Benjaminom Knezičićem, vlasnikom obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva sa sjedištem u Gašincima te saznali nevjerojatnu priču kako je svoj hobi pretvorio u pravi posao.
Buča, u Slavoniji poznatija kao bundeva, od davnina se koristila kao hrana u svinjogojstvu, dok je puno manje bila zastupljena u ljudskoj prehrani. No, kako je kroz vrijeme došlo do prepoznavanja njezinih hranjivih svojstava, odnosno bogatstva vitaminima i ostalim hranjivim sastojcima, buča je postala sve više prisutna u svakodnevnoj prehrani čovjeka. Danas, kad pomislimo na buču u prehrani, obično se sjetimo juhe i pite, ali mladi poljoprivrednik iz Slavonije, Benjamin Knezičić, vidio je u buči mnogo veći potencijal. Upustio se u poduzetničku avanturu, stvarajući proizvode od buče koji su postali ključan dio njegovog poslovanja.
Zdravlje kao glavni motiv za uzgoj buče
Zdravlje je danas važnije nego ikad prije, a prepoznavanje uloge zdrave prehrane bio je početak Benjaminove priče s bučom. On nam je ispričao kako je došao do svoje ideje:
„Kao mladoj osobi, sport i zdrav način života bili su moji glavni motivi u životu. U to vrijeme konzumirao sam prirodne proteine dobivene iz industrijske konoplje, no okus tog proteina bio je preintenzivan i nepodnošljiv za moja nepca. Morao sam pronaći alternativu. Na našem obiteljskom gospodarstvu do tada smo uzgajali buče isključivo za prehranu svinja, no nakon istraživanja literature i znanja koje sam stekao u poljoprivrednoj srednjoj školi, shvatio sam koliko su zdrave bučine sjemenke. Tada sam znao da će buča postati moj budući izvor zdravlja, pa sam odlučio udvostručiti njihov uzgoj, prvenstveno za svoje potrebe.“
Proizvodi s dodanom vrijednošću
S vremenom je Benjamin prepoznao potencijal buče i počeo stvarati proizvode s dodanom vrijednošću, koji su postali primarni fokus njegova poslovanja.
„Moja je obitelj oduvijek uzgajala pšenicu, kukuruz i druge ratarske kulture, no moj hobi, uzgoj buče, koji je uključivao proizvodnju proizvoda s dodanom vrijednošću, postao je ključan za dodatnu zaradu. Počelo je kao hobi usmjeren prema vlastitom zdravlju, a proizvode poput bučinih sjemenki, bučinog ulja i bučinog praha konzumirali su moji prijatelji i poznanici, koji su davali pozitivne povratne informacije. Tada je u meni narasla želja za nečim većim. Želio sam pokrenuti veći uzgoj i proizvodnju. Na svu sreću, imao sam podršku svoje obitelji, što je bio ključan faktor za početak. Od 2018. godine do danas, na dva hektara uzgajamo buču te od nje radimo brojne proizvode. Moj cilj je kroz određeno vrijeme povećati kapacitet proizvodnje.“
Probijanje tržišta koje ne postoji
Kako predstaviti proizvod koji je nepoznat potrošačima, uz minimalni budžet za promociju? To je pravi poduzetnički izazov.
„Danas u našem asortimanu imamo proizvode kao što su bučine sjemenke u raznim pakiranjima, bučino ulje i bučin prah, kojeg nazivamo proteinski prah od bučinih sjemenki. Nakon financijskih ulaganja u proizvodnju i finalni proizvod, imao sam mali budžet za promociju. Iskoristio sam sve moguće kanale za prodaju. Počeo sam sudjelovati na sajmovima gdje bih osobno prezentirao proizvode, a također sam iskoristio društvene mreže. Želio bih svakako istaknuti lokalnu poduzetničku platformu Đakovo Info, koja je pozicionirala moje proizvode na internetskoj tražilici i omogućila mi dotok kupaca diljem Hrvatske. Neizmjerno sam zahvalan i za sve savjete u poslovanju, kao i za dizajn koji su mi omogućili. Ako sve sagledam, najvažniji su pojedinac i njegova disciplina, obitelj i okruživanje dobrim ljudima. To su neki od ključnih faktora za uspjeh.“
Prošlost i budućnost mladih u Slavoniji
Svaki početak je težak, a okruženje može dodatno otežati ili olakšati put. Tako smo saznali kako je na Benjamina utjecala njegova okolina.
„Gašinci su malo naselje nedaleko od Đakova, a kao i svako drugo naselje u Hrvatskoj, susreću se s izazovima iseljavanja i lošim demografskim trendovima. Svijest o tome kako moji prijatelji odlaze iz Hrvatske i kako nitko ne razgovara o pozitivnoj budućnosti svakako demotivira. No, ja sam imao jasnu viziju da mi zemlja, na kojoj sam napravio svoje prve korake, može podariti prvenstveno hranu, a potom i pozitivnu budućnost. Moja vizija stvaranja bučinih proizvoda ispostavila se kao dobra odluka. Danas živim i zarađujem od poljoprivrede, u kojoj su bučini proizvodi u prvom fokusu, dok manji udio zauzimaju sezonski proizvodi poput lubenice, dinje, šećernog kukuruza, voćnih sirupa i drugih. Danas imam troje djece, suprugu i roditelje te smatram da nemam veći motiv za raditi od obitelji. Obitelj je glavni pokretač poslovnog uspjeha i osobnog napretka. Vjerujem kako sam dobar primjer za mlade koji žele ostati u svojoj lokalnoj sredini.“
Izvor: Moje Đakovo