Razgovarali smo s Anitom Habada, koja je s bratom Antom pokrenula brend Lješnjak Habada te postavila temelje za uspješnu proizvodnju i obradu lješnjaka u Slavoniji.

Obitelj Habada dugi niz godina bila je poznata po automehaničarskim uslugama u Đakovu. No, dok roditelji nastavljaju raditi u toj struci, njihova djeca, Anita i Ante, odlučili su krenuti potpuno drugačijim putem – prema poljoprivredi. Kao studenti, pokrenuli su posao uzgoja lješnjaka, razvijajući dodatne vrijednosti i stvarajući prepoznatljiv brend.

Bijeg iz užurbanog života u prirodu

Za Anitu i Antu sve je počelo jednostavnom ljubavlju prema prirodi i željom za drugačijim životnim ritmom.

„Moj brat Ante prvi se zaljubio u slavonska polja i uživao boraviti u prirodi,“ prisjeća se Anita te dodaje: „Ubrzo me zainteresirao rad u polju, pa smo posadili prve nasade lješnjaka ne znajući koliko će nas ta odluka odvesti daleko. Veliku zahvalnost dugujemo roditeljima, koji su nam omogućili da radimo ono što volimo, bez pritiska da naslijedimo njihov posao.“.

Ante je potvrdio sestrinu priču o njegovoj ljubavi prema slavonskim poljima: “Još kao malo dijete znao sam da se želim baviti poslom koji će mi omogućiti boravak u prirodi. Naravno, ni na kraj pameti mi onda nije bilo kako ćemo se baviti upravo lješnjacima, ali danas sam iznimno zahvalan zbog toga, te se ne mogu zamisliti u nekakvom drugačijem poslu.”

Proizvodi od lješnjaka: Od lješnjaka do prepoznatljivog brenda

Mladi poduzetnici nisu se zadovoljili samo proizvodnjom lješnjaka. Anita je prepoznala važnost stvaranja proizvoda od lješnjaka kako bi se istaknuli na tržištu.

„Od početka sam imala jasnu viziju: kreirati proizvode u prigodnoj ambalaži s motivima Đakova,“ objašnjava Anita: „Tako smo stvorili razne varijante lješnjaka – slane, karamelizirane, čokoladne, kao i proizvode na bazi lješnjaka. Potražnja nas je natjerala da svake godine širimo nasade. Trenutno obrađujemo 13 hektara, a iduće godine planiramo sadnju dodatnih 5 hektara, s ciljem da dosegnemo ukupno 18 hektara.“.

Modernizacija kao ključ uspjeha

Obitelj Habada otišla je korak dalje od same proizvodnje i prodaje. Sagradili su moderan pogon za skladištenje, sušenje i separaciju lješnjaka, što je dodatno osnažilo njihov brend.

„Sav prihod ulažemo u modernizaciju pogona,“ ističe Anita te kaže kako ulaganje planiraju nastaviti i u budućnosti: „Planiramo proširiti sušaru i unaprijediti separator za čišćenje lješnjaka. Kvaliteta nam je prioritet jer vjerujemo da je ona ključ dugoročnog uspjeha.“.

Njihov trud pokazuje rezultate, jer osim što prerađuju vlastiti lješnjak i od njega prave razne proizvode, u suradnji s partnerima postali su zbirni centar za otkup lješnjaka na području Đakovštine. Prošle godine osušili su, separirali te izvezli 100 tona lješnjaka drugih uzgajivača, dok su ove godine nadmašili očekivanja s impresivnih 250 tona.

„Za simboličnu ilustraciju – od početka rujna do kraja listopada naš pogon radio je 24 sata dnevno, bez prekida. Svi smo iz obitelji sudjelovali u smjenama, što dovoljno govori o količini posla,“ dodaje Anita.

Poljoprivreda kao prilika za mlade

Anita vjeruje da poljoprivreda može biti privlačna mladima, ali ključ leži u podršci i motivaciji.

„Poručila bih mladima da pronađu ono što ih ispunjava i da se tome posvete,“ kaže Anita te završava naš razgovor s porukom: „Ako imate podršku obitelji, to je neprocjenjivo. Mi smo dokaz da poljoprivreda ima budućnost. Naš trud prepoznat je certifikatom ruralne kvalitete, gdje smo uvršteni među 15 najboljih mladih poslova u Hrvatskoj.“.

Priča Anite i Ante Habada o brendu Lješnjak Habada svijetli je primjer kako se strast prema prirodi može pretvoriti u uspješan posao. Njihov inovativni pristup, fokus na kvalitetu i modernizaciju te predanost obitelji pokazali su da poljoprivreda može biti održiva i isplativa grana, čak i za mlade generacije.

Izvor: Moje Đakovo
Foto: Goinfoweb