U razgovoru s mladim poduzetnicima Matkom i Teom, otkrili smo razloge pokretanja sportsko-rekreativnog turizma u selu Paučje i izazove s kojima su se suočili.
Manja sela, udaljena od gradskih središta, suočavaju se s iseljavanjem i zapuštenom infrastrukturom. U nekada živahnim mjestima sada često zatičemo obrasle fasade i puste ulice. No, dok mnogi odustaju, postoje oni koji vide potencijal u revitalizaciji sela kroz inovativne ideje.
Jedan takav primjer su braća Matko i Teo, koji su u selu Paučje, nedaleko Đakova, pokrenuli sportsko-rekreativnu uslugu. Selo s tek 40 stanovnika postalo je atraktivna destinacija za ljubitelje prirode i adrenalinskih aktivnosti.
Kako je sve počelo: Vikendica kao inspiracija
Paučje je nekad brojalo više od 500 stanovnika, ali danas je gotovo napušteno. Matka su uz selo vezale uspomene iz djetinjstva, a ljubav prema prirodi dovela ga je na ideju da iskoristi potencijal vikendice na rubu sela.
„Obiteljska okupljanja u našoj vikendici uvijek su bila posebna – priroda, mir, odmor od svakodnevice,“ prisjetio se Matko te dodao: „Kako smo sve češće dolazili, odlučili smo dodavati sadržaje poput pikada, stolnog tenisa, badmintona i kuglanja. Prijatelji su ubrzo počeli organizirati rođendane i momačke večeri kod nas. Tako je nastala ideja da vikendicu ponudimo i drugima.“
Teo je nadodao kako su se suočili sa skepticizmom lokalne zajednice: „Mnogi nisu vjerovali u uspjeh našeg plana. No, nismo se dali obeshrabriti jer smo vidjeli potencijal u prirodi i mogućnosti za rekreaciju.“.
Paintball u prirodi: Pun pogodak za posjetitelje
Blizina akumulacijskog jezera Borovik i stoljetne šume bila je prednost za odabir Paučja, ali braća su znala da moraju ponuditi nešto više.
„Kupili smo paintball opremu i izgradili poligon u prirodi,“ ispričao je Teo te nastavio: „Bili smo jedini u radijusu od 40 kilometara koji nude ovakvu aktivnost, pa su se posjetitelji brzo zainteresirali. Sve vikende u ljetnim i ranim jesenskim mjesecima imali smo popunjene.“.
Osim paintballa, ponudili su brojne sportsko-rekreativne aktivnosti koje su privukle kako lokalno stanovništvo, tako i posjetitelje iz okolnih gradova.
Podrška lokalne zajednice: Ključ za uspjeh
Pokretanje posla u manjoj sredini često ovisi o podršci lokalnih vlasti i zajednice. Matko i Teo imali su sreće da su im oboje pružili ruku pomoći: „Cestovna infrastruktura bila je veliki problem. Do naše kuće za odmor vodio je makadamski put, ali lokalne vlasti asfaltirale su ga prije nekoliko godina,“ rekao je Matko. „Osim toga, stanovnici Paučja podržavali su nas od samog početka, a Općina Levanjska Varoš pomogla je komunalnim uslugama. Imali smo osjećaj da svi navijaju za naš uspjeh, što nas je dodatno motiviralo.“, dodao je Teo.
Planovi za budućnost: Korak po korak prema uspjehu
Kuća za odmor Demode sada je popularna destinacija za jednodnevne izlete i proslave, no braća imaju ambiciozne planove za budućnost: „Želimo da Demode postane ugodno mjesto za duži boravak, s noćenjima i dodatnim sadržajima,“ objasnio je Teo i dodao: „Iako imamo velike planove, idemo korak po korak, uvijek razmišljajući o izvedivosti.“.
Inspiracija za mlade: Mogućnosti sela
Tema izumiranja sela i odlaska mladih sve je prisutnija. Matko smatra da mnogi mladi ne prepoznaju potencijal koji leži u njihovim sredinama: „Mi smo dokaz da se u selu koje izumire može razviti održiv posao,“ rekao je Matko. „Naša priča pokazuje da je moguće uspjeti ako imate ideju, motivaciju i podršku.“.
Teo je dodao: „Na početku malo tko vjeruje u vas, ali važno je vjerovati u sebe i svoj plan. Rado ćemo pomoći savjetima svakome tko se odluči okušati u poduzetništvu.“.
Priča Matka i Tea primjer je kako poduzetništvo može revitalizirati sela i ponuditi novi život lokalnim zajednicama. Njihov paintball poligon i kuća za odmor Demode ne samo da su privukli posjetitelje u Paučje, već su postali inspiracija mladima koji žele ostati u manjim sredinama i ostvariti svoje snove.
Izvor: Moje Đakovo
Foto: Goinfoweb